تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - دارفور را فراموش كن، به غزه برو

شنبه 25 دی 1389

دارفور را فراموش كن، به غزه برو

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :خاورمیانه ،غزه باریكه‌ای مظلوم است كه حدود پنج سال در محاصره به سر می‌برد و تنها چشم امید به كمك‌هایی دارد كه از دور و نزدیك برای این سامان می‌رسد. با این حال غزه خود توانسته به عنوان یك آوردگاه دیپلماتیك برای محاصره كنندگانش تبدیل شود. چه از آن جهت كه بحران ایجاد شده، محاصره‌كنندگان (یعنی مصر و رژیم صهیونیستی) را به درد سر انداخته و هر از چندگاهی جامعه جهانی از این دو بازیگر می‌خواهد كه به این محاصره پایان بخشند و چه از آن لحاظ كه هر از چندگاهی كاروانی از كمك‌های بشر دوستانه راهی غزه شده و با توجه به تحركات مذبوحانه صهیونیست‌ها توجه رسانه‌های جهانی را به خود جلب می‌كند. آنچه در این میان می‌تواند مورد توجه قرار گیرد حضور كم‌فروغ مدعیان حقوق بشر در این سرزمین به‌ویژه فرستادگان آمریكایی است. در حالی كه سیاستمداران و هنرمندان آمریكایی از سوزان رایس، نماینده آمریكا در سازمان ملل- تا جورج كلونی و آنجلینا جولی بارها به سودان و دارفور سفر كرده‌اند اما خبر چندانی از حضور آنها در غزه نیست.

نكته‌ای كه در آغاز مطلب باید بدان اشاره كرد آن است كه سنت دیپلمات‌ها و مقامات آمریكایی بر آن بوده كه پس از كنارگیری از مقام رسمی آزادانه‌تر از اقدامات صهیونیست‌ها انتقاد می‌كنند و سیاست‌های این رژیم را به نقد می‌كشند.

مقاماتی كه راه به غزه برده‌اند، اینك دیگر در پست رسمی به‌سر نمی‌برند و شاید همین امر است كه دست آنها را برای انتقادات از اسرائیل باز می‌گذارد یا سفر به این منطقه را سهل تر می‌سازد. به‌واقع بی‌آنكه به دام تحلیل‌های توطئه محور بیفتیم یا تاثیر لابی‌های اسرائیل در ساختار سیاسی آمریكا را بیش از پیش برجسته كنیم باید گفت كه این امر رفته رفته به یك سنت در سپهر سیاسی آمریكا تبدیل می‌شود كه مسئولان سیاست خارجی و یا به تعبیری كسانی كه در حوزه سیاست خارجی آمریكا دستی بر آتش دارند پس از كناره گیری از مقام خود انتقادات صریحی را به اسرائیل و عملكرد آن در قبال فلسطینی‌ها بیان می‌دارند.

برای مثال جیمی كارتر طی سفری كه در بهار 1387به سوریه داشت بر برداشته شدن كامل محاصره غزه تاكید كرد. كارتر این سخنان را در مجمع نمایندگانی كه به نام حكما شناخته می‌شود، ایراد كرد. جمعیت حكما كه جیمی كارتر یكی از فعالان آن است تماس‌هایی را با حماس برقرار كرده بود تا مقدمات دیدار كارتر با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس را فراهم كنند. همچنین جیمی كارتر در سفر خود به سوریه با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و رهبران حماس كه در سوریه مستقر هستند از جمله خالد مشعل دیدار و گفت‌وگو كرد. علاوه بر این كارتر در سفر خود به سوریه بار دیگر اعتراض خود به محاصره نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی را ابراز داشت و گفت: محاصره غزه یكی از جدی‌ترین نقض‌های حقوق بشر بر روی زمین بوده و باید به‌طور كامل برداشته شود.از جان كری تا رمزی كلارك

رمزی كلارك، وزیر دادگستری اسبق آمریكا نیز از همین دست افراد است كه پس از كناره گیری از مقام رسمی و در قالب كاروان آسیایی كمك به غزه در هفته گذشته وارد غزه شده و با اسماعیل هنیه نیز دیدار كرد و اسرائیل را در رابطه با غزه به نسل‌كشی متهم كرد. حضور رمزی كلارك در غزه به هنیه این فرصت را داد تا مشكلات غزه را به‌طور آشكار‌تر و عینی‌تری به گوش آمریكایی‌ها برساند. هنیه پس از دیدار با كلارك در جریان كنفرانس مطبوعاتی كه در مقابل مقر هیات دولت در شهر غزه برگزار شد، خاطر نشان كرد كه وی وزیر دادگستری اسبق آمریكا را در جریان آخرین امور و تحولات مسئله فلسطین و اوضاع كلی باریكه غزه و محاصره رژیم صهیونیستی علیه این منطقه و نیز اوضاع كلی ملت فلسطین قرار داده است.

نخست وزیر دولت منتخب فلسطین در این دیدار تصریح كرد كه « به نظر ما، این سفر از ارزش سیاسی بالایی برای ما و ملت فلسطین برخوردار است؛ چرا كه وی شخصیت سیاسی بلندمرتبه‌ای است كه در مناصب رسمی و غیر رسمی فعالیت كرده و در عرصه‌های مختلف پیگیر حقوق و رعایت عدالت بوده است.» وی افزود:« كلارك یكی از سیاستمداران برجسته‌ای است كه همبستگی و حمایت كامل خود از ملت فلسطین و دولت منتخب فلسطین در باریكه غزه را كه از طریق انتخابات آزاد و سالم سر كار آمده اعلام كرده است. هنیه با تاكید بر لزوم تداوم این فعالیت‌های سیاسی در سطوح رسمی و مردمی تاكید كرد كه «ما در دیدار با كلارك، امكان ترتیب دادن سفرهای شخصیت‌های رسمی و روسای كشورهای مختلف به باریكه غزه به منظور كمك به لغو محاصره اعمال شده علیه ملت فلسطین در این منطقه را بررسی كردیم.» وی ضمن خوشامدگویی به وزیر دادگستری اسبق آمریكا به نمایندگی از دولت و ملت فلسطین، از سفر كلارك به باریكه غزه كه نزدیك به 5 سال است در محاصره رژیم صهیونیستی به سر می‌برد، تقدیر و تشكر كرد. هنیه ضمن محكوم كردن مواضع طرف‌هایی كه با تعامل نادرست خود با نتایج انتخابات پارلمانی سال 2006 فلسطین چنین اوضاعی را در سال‌های اخیر برای مردم فلسطین رقم زدند، علاقه‌مندی خود به تحقق آشتی ملی و پایان شكاف داخلی در فلسطین ابراز داشته و تصریح كرده وحدت ملت فلسطین یك ضرورت ملی در مرحله كنونی است.

كلارك همچنین اظهار داشت كه به تلاش‌های خود در عرصه داخلی آمریكا و خارج از آن برای معطوف كردن افكار عمومی به سوی مسئله فلسطین و اسرای فلسطینی دربند زندان‌های صهیونیستی ادامه خواهد داد.وزیر دادگستری اسبق آمریكا خاطر نشان كرد كه در كنفرانس بین‌المللی الجزایر (درباره مسئله اسرا) شركت داشت و در ماه مارس آینده نیز ریاست كنفرانسی درباره مسئله اسرای فلسطینی را در جنوب آفریقا بر عهده خواهد داشت.

همچنین وی آمریكا را مانعی بر سر راه اجرای قوانین بین‌المللی و نیز اجرای عدالت بین‌المللی توسط سازمان ملل دانست.همچنین رمزی كلارك در خلال سخنرانی در دانشگاه اسلامی غزه در جمع دانشجویان فلسطینی گفت: قوانین و عدالت بین‌المللی همواره در سازمان ملل و همچنین كنگره آمریكا مورد تعرض و تهاجم قرار می‌گیرد. وی كه در همایش قوانین بین‌المللی و آینده قضیه فلسطین شركت كرده بود، تصریح كرد: ایالات متحده آمریكا در تصمیمات سازمان ملل دخالت می‌كند و همواره می‌خواهد اهداف خود را براین سازمان تحمیل كند.

كلارك افزود: تمامی تلاش‌ها برای دفاع از حقوق ملت فلسطین و محاكمه سران اسرائیلی به اتهام ارتكاب

به جنایت علیه این ملت به سبب دخالت‌های آمریكا با شكست روبه‌رو می‌شود و این در حالی است كه تمامی قوانین بین‌المللی به حقوق ملت فلسطین اذعان دارند.

گفتنی است یك هیات آمریكایی به ریاست رمزی كلارك وزیر دادگستری اسبق آمریكا سه شنبه گذشته با هدف اعلام همبستگی و اطلاع از اوضاع این منطقه پس از جنگ 22 روزه وارد غزه شدند.

به‌جز رمزی كلارك كه در پست رسمی نبوده و به غزه سفر كرده از سوی دیگر شاهد سفر جان كری رئیس كمیته، روابط خارجی سنا نیز به غزه بوده‌ایم. وی كه برای دریافت نامه اسماعیل هنیه نخست وزیر دولت مردمی حماس به اوباما در اسفند 1387 به غزه سفر كرده بود نامه جنبش حماس را از رئیس آژانس امداد رسانی به آوارگان غزه (آنروا) تحویل گرفت تا آن را به دست باراك اوباما برساند. وی طی دیداری غیرمنتظره وارد غزه شد و فرصتی مناسب را به حماس داد تا به گفته خودشان از این سفر برای انتقال مشكلات و رنج و سختی ملت فلسطین كه درپی حمله اسرائیل

به وجود آمد، بهره ببرند. سفر كری به غزه پس از سفر برایان برد و كیث الیسون، دو نماینده دموكرات به این منطقه صورت گرفت.در مهر ماه سال جاری نیز خبری منتشر شد مبنی بر اینكه یك هیات دیپلماتیك بین‌المللی به ریاست جیمی كارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریكا به غزه سفر خواهد كرد.

این هیات را اخضر ابراهیمی، فرستاده پیشین سازمان ملل متحد و ماری رابینسون، رئیس‌جمهور سابق ایرلند و ایلا بهات فعال صلح هندی تشكیل می‌دادند اما علی رغم انتشار این خبر، اما از ورود كارتر به غزه خبری نشد و رئیس‌جمهور اسبق دموكرات به دیدار به سران حماس در دمشق اكتفا كرد.

شاید سفر جان كری به غزه مهم‌ترین سفر یك مقام آمریكایی باشد، هرچند وی در جریان این دیدار از گفت و گو با رهبران مردمی حماس اجتناب كرد. حال اما در حالی كه رفراندوم استقلال جنوب سودان در حال برگزاری است و مقامات سیاسی و هنرمندان غربی و آمریكایی بسیار برای این كشور و به‌ویژه منطقه دارفور دل می‌سوزانند و به تازگی جورج كلونی و جیمی كارتر از این كشور دیدار كرده‌اند این سوال مطرح می‌شود كه آیا باید همچون دارفور در غزه نیز هزاران نفر از قحطی و بیماری بمیرند و آنگاه دلسوزی‌ها شروع شود؟


تهران امروز