تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - استراوس کان، مهره‌ سوخته‌ اروپا

شنبه 31 اردیبهشت 1390

استراوس کان، مهره‌ سوخته‌ اروپا

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :اروپا ،

http://jamejamonline.ir/Media/images/1390/02/26/100843699637.jpg

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز دوشنبه 16 مه  در برلین پیشنهاد کرد که جانشین استراوس کان، از میان نامزدهای اروپایی این مقام برگزیده شود. مرکل دلیل این امر را بحران مالی حاکم بر کشورهای این قاره خواند. او در این راستا گفت: «فکر می‌کنم در این برهه‌ زمانی، دلایل خوبی وجود دارد که اگر قرار است تغییری صورت گیرد، اروپا نامزدهای خود را معرفی و مطرح کند.»

کریستین لاگارد، وزیر اقتصاد فرانسه، یکی از نامزدهای اروپایی این مقام به شمار می‌رود. نماینده‌ بانک مرکزی اروپا، در رابطه با تعیین جانشین دومینیک استراوس کان، هم‌چنین به لزوم هر چه زودتر این گزینش اشاره کرد و هشدار داد که: «ایجاد خلاء قدرت در صندوق بین‌المللی پول، بر وضعیت کشورهایی چون یونان، ایرلند و پرتغال در مبارزه با بحران مالی خود، تأثیر منفی خواهد گذاشت.»

دومینیک استراوس کان، همواره بر ارائه‌ کمک‌های مالی کلان به این کشورها اصرار داشته است. وی هم‌چنین توصیه ‌کرده است که این پشتیبانی مالی، کشورهایی چون مجارستان و لیتوانی را نیز دربرگیرد. این دو کشور در ده اخیر به عضویت اتحادیه‌ اروپا درآمده‌اند. لهستان، یکی دیگر از عضوهای جدید این اتحادیه نیز در ماه‌های گذشته از این کمک‌ها بهره‌مند شده است.

کمک‌های ارزنده

وزیران اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا، در گردهمایی روز دوشنبه 16 مه در بروکسل، تصمیم گرفتند که افزون بر کمک به دو کشور پرتغال و یونان، صندوقی دائمی از سال 2013 به میزان 500 میلیارد یورو، برای مقابله با بحران‌های مالی کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا تشکیل شود. سهم صندوق بین‌المللی پول برای این کمک‌ها، 250 میلیارد یورو خواهد بود. آلمان بیش از 27 درصد این بودجه را تأمین خواهد کرد. قرار است که بودجه از سوی مجلس آلمان، بوندستاگ، در پائیز امسال به تصویب برسد.

بر اساس توافقی که بین اتحادیه‌ اروپا و صندوق بین المللی پول صورت گرفته، پرتغال برای مهار کردن بحران اقتصادی خود، حدود 78 میلیارد یورو کمک مالی دریافت می‌کند. این مبلغ قرار است، طی سه سال در اختیار این کشور گذاشته شود.

پس از ایرلند و یونان، پرتغال سومین کشور منطقه‌ یورو است که برای خروج از بحران مالی خود، در یک سال گذشته نیاز به دریافت کمک پیدا کرده است. کمک اعطایی به یونان، 100 میلیارد یورو و کمک مالی به ایرلند، حدود 85 میلیارد یورو بوده است. سهم صندوق بین‌المللی پول در این کمک‌ها، حدود صد میلیارد یورو برآورد می‌شود.

تأثیر غیبت رییس صندوق

به گفته‌ مسئولان صندوق بین‌المللی پول، دستگیری دومینیک استراوس کان، تأثیر منفی در روند کاری این صندوق نخواهد گذاشت. وی روز دوشنبه 16 مه به اتهام سوءاستفاده جنسی، اقدام به تجاوز جنسی و سلب آزادی خدمتکار هتلی در محله‌ منهتن در تایمزاسكوار نیویورک هنگام ترك نیویورك در داخل هواپیما بازداشت شد.

مسئولان صندوق بین‌المللی پول، بلافاصله فراخوانی برای تشکیل نشستی به منظور بررسی "امور مربوط به مدیریت" این صندوق صادر کردند. این نشست، پس از به تأخیر افتادن حضور دومینیک استراوس کان در دادگاه که قرار بود روز یکشنبه صورت گیرد، تا به‌حال تشکیل نشده است .

رویای ریاست جمهوری

دومینیک استراوس کان، سه سال و نیم است که به عنوان رییس صندوق بین‌المللی پول در این سمت انجام وظیفه می‌کند. کارشناسان معتقدند که "طرح‌ها و اقدامات استراوس کان در جهت مهار کردن بحران‌اقتصادی جهانی، "بسیار مفید" واقع شده است.

در ابتدای انتصاب استراوس کان به این مقام، گمان می‌رفت که وی، از این سمت برای "ساختن آینده‌ سیاسی" خود که شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به عنوان نامزد حزب سوسیالیست بود، بهره‌برداری ‌کند. وی تا کنون "مناسب‌ترین" کاندیدای این حزب در رقابت با  نیکلا سارکوزی به شمار می‌رفت.

دومینیک استراوس کان در روز 25 آوریل سال 1949 در خانواده‌ای یهودی − مراکشی در یکی از محله‌های مرفه پاریس به دنیا آمده است. او ابتدا به عنوان حقوق‌دان و  کارشناس اقتصاد مشغول به  کار شد و چندی هم در مدرسه‌ عالی مدیریت پایتخت فرانسه، تدریس می‌کرد. او در سال 1986 برای نخستین بار به مجلس این کشور راه یافت. 11 سال بعد، ژاک شیراک او را به مقام وزارت اقتصاد منصوب کرد. استراوس کان، یکی از هواداران توسعه‌ یورو به عنوان "واحد مشترک کشورهای اتحادیه‌ اروپا" است.جام جم