تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - پیام خبر مرگ ملاعمر

شنبه 7 خرداد 1390

پیام خبر مرگ ملاعمر

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :جنوب آسیا ،

http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1390/3/2/95090_524.jpg

چند روز قبل از سوی رده‌های پایین سازمان امنیتی- اطلاعاتی افغانستان خبری اعلام شد كه بعد از آن از سوی رسانه‌های دیداری و شنیداری محلی افغانستان نیز تكرار شد. خبر این بود كه ملاعمر، رهبر گروه طالبان در یك عملیات كشته شده است. خبر تكمیلی این خبر این بود كه ملاعمر در حالی كه از كویته عازم وزیرستان بوده است، در یك عملیات كشته شده است. پس از آن مسوولان رده بالای امنیتی- اطلاعاتی افغانستان اعلام كردند كه نمی‌توانند این خبر را تایید كنند.

پس از اینكه این خبر از سوی مقامات مسوول تكذیب شد، برخی افراد كه مسوولیتشان چندان مشخص نیست شروع كردند به پخش اخباری مبنی بر اینكه ملاعمر مریض است و در حال جابه‌جایی از كویته به وزیرستان است. برخی از كارشناسان معتقدند طرح اینگونه اخبار با توجه به منابعی كه آن را مطرح كرده‌اند، بیشتر یك جنگ خبری یا تبلیغاتی بین كابل و اسلام‌آباد است. به این معنا كه احتمالا دستگاه‌های اطلاعاتی- امنیتی افغانستان خواسته‌اند در ذهن مخاطب این مساله را پررنگ كنند كه ملاعمر در پاكستان است. در آن سو تحلیل‌گران پاكستان نیز معتقدند این جنگ روانی است كه افغانی‌ها به راه انداخته‌اند و مشخص است كه ملاعمر در افغانستان است.

بنابراین با توجه به شیوه پخش این خبر و تحلیل محتوای آن می‌توان گفت این مساله حاكی از كشمكش بین سرویس‌های اطلاعاتی دو كشور افغانستان و پاكستان است. به نظر می‌رسد این موضوع را باید در فضای پس از كشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده در پاكستان تحلیل كرد. آنچه مشخص است اینكه حذف سركرده القاعده در پاكستان پیامدهایی داشته است كه این اتفاقات از جمله این پیامدها است. پس از كشته شدن بن‌لادن در پاكستان، این كشور با دو سوال عمده مواجه شد.

یكی اینكه چطور ممكن است فردی با این مشخصات 5 سال یا بیشتر در آن منطقه از پاكستان در نزدیكی یك پایگاه نظامی‌پاكستان حضور داشته و از آن بی‌اطلاع بوده باشند. سوال دیگر این است چطور ممكن است پاكستان كه ارتش آن دارای این همه قابلیت است چنین عملیاتی از سوی امریكاییها با این وسعت صورت بگیرد و آنها متوجه نشوند. به نظر می‌رسد این ابهام‌ها، هزینه‌هایی را به اسلام‌آباد تحمیل كرده و اسلام آباد را تحت فشار قرار داده است. در حال حاضر نیز مقامات افغانستان تلاش می‌كنند نشان دهند كه پاكستان در ناامنی‌ها در این كشور مسوولیت دارد.

در گذشته نیز مقامات افغانستان گفته بودند كه ریشه تروریسم در جای دیگر است. بعد ازعملیات كشتن بن‌لادن نیزهم وزیر خارجه وهم رییس دولت افغانستان انگشت اتهام را به سوی اسلام آباد  دراز كردند. بنابراین در موج و فضای كشته شدن بن‌لادن در پاكستان این نوع اتهام زنی‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. با این حال تاكنون هیچ منبع رسمی‌این اخبار درباره ملاعمر را بطور قطعی تایید نكرده كه ملاعمر در كجاست؟ مریض است یا سالم است؟ كشته شده یا نه؟ با این وجود، فارغ از اینكه این خبر درست است یا خیر درباره نقش و جایگاه ملاعمر در گروه طالبان می‌توان دو نكته گفت: اولا اینكه تاكنون نقش رهبری طالبان در افغانستان نقش تعیین‌كننده‌یی بوده است.

با توجه به تجربیات گذشته، در مدت زمانی كه طالبان در بخشی از افغانستان حاكم بودند ملاعمر نقش تعیین‌كننده‌یی در صحنه داخلی افغانستان دارا بوده است. علاوه بر این تاكنون هیچ بحثی درباره جایگزین ملاعمر یا حتی نفر دوم این گروه مطرح نبوده است. از این رو به نظر می‌رسد ملاعمر نقش مهمی‌در این گروه دارد و كشته شدن او می‌توان اثرات مهمی‌بر این گروه داشته باشد. در كنار این می‌توان به این نكته نیز اشاره كرد كه این خبر ممكن است پیااست برای مخالفان مذاكرات آشتی ملی در افغانستان.

از آنجایی كه امریكاییها در بالاترین سطح بحث مذاكراه با طالبان را مطرح كرده‌اند و این اقدام را تایید كرده‌اند و مقالاتی نوشته شده كه تاكنون حداقل دو دور مذاكره در قطر و آلمان با این گروه صورت گرفته است، ممكن است این خبر حاوی این پیامی باشد كه هركس كه با روند مخالفت كند سرانجام اسامه بن‌لادن را خواهد داشت. به هر صورت حذف رهبر القاعده فصل جدیدی را در فضای افغانستان ایجاد كرده است كه پخش خبر كشته شدن ملاعمر نیز در این روند قابل تحلیل و بررسی است. به نظر می‌رسد از این جنس اطلاعات و اخبار در آینده بیشتر خواهیم شنید. قاعدتا پیام اینگونه اخبار این است كه عناصری كه نخواهند با روند آشتی ملی در افغانستان موافقت كنند یا در برابر آن مقاومت كنند با مشكلات جدی مواجه خواهند شد.


ملت آنلاین