تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - تداوم تلاش‌ها برای كناره‌گیری دیكتاتور

پنجشنبه 19 خرداد 1390

تداوم تلاش‌ها برای كناره‌گیری دیكتاتور

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :خاورمیانه ،آفریقا ،

http://www.islamtimes.org/images/docs/000076/n00076551-b.jpg


اخبار و تحولات یمن دیروز حول و حوش دو محور اساسی شكل گرفت. اول اخباری بود كه از اوضاع و احوال جسمی دیكتاتور یمن كه به عربستان گریخته، مخابره می‌شد و دوم مجموعه رایزنی‌هایی برای كناره‌گیری مسالمت آمیز علی عبدالله صالح و نیز انتشار اخباری درباره احتمال بازگشت وی به یمن بود. در كنار این اخبار مقامات اروپایی و آمریكایی طی مواضعی جداگانه از صالح خواستند تا از قدرت كناره‌گیری كند.

40درصد از بدن دیكتاتور سوخته است

اما آنگونه كه خبر گزاری‌ها مخابره می‌كنند، صالح اوضاع جسمی مناسبی ندارد. به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبكه سی.‌ان.‌ان، منابع دیپلماتیك غربی اعلام كردند كه 40 درصد از بدن رئیس‌جمهور یمن سوخته است و یكی از ریه‌های وی به دلیل جراحت‌های وارده به دنبال بمباران مقر ریاست‌جمهوری در روز جمعه از بین رفته است. یك منبع آگاه عربی نیز اعلام كرد كه شرایط جسمی صالح نامساعد بوده و یكی از تركش‌های وارده باعث شده است تا جراحتی به عمق هفت سانتی‌متر در بدن وی وجود آید. گفته می‌شود، رئیس‌جمهوری یمن تاكنون تحت دو عمل جراحی در عربستان قرار گرفته است. منابع دیپلماتیك غربی نیز اعلام كردند كه علی عبدالله صالح از قسمت سر تحت عمل جراحی قرار گرفته و از ناحیه سر و سینه به‌شدت دچار سوختگی شده است.تلاش‌ برای كناره‌گیری مسالمت آمیز

هر چند صالح از اوضاع جسمی خوبی برخوردار نیست اما به گفته برخی اطرافیان وی، صالح قصد بازگشت به یمن دارد. در مقابل مسئولان و مقامات آمریكا و كشورهای اروپایی برای بركناری صالح از قدرت و انتقال مسالمت‌آمیز آن، به مسئولان یمنی فشار می‌آورند. جی كارنی، سخنگوی كاخ سفید اظهار داشت: ما خواهان انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در یمن هستیم. وی در ادامه افزود:‌ انتقال فوری قدرت در یمن به نفع ساكنان این كشور است. ما از توافقنامه انتقال مسالمت‌آمیز قدرت كه رئیس‌جمهوری یمن آن را هنوز امضا نكرده است، حمایت می‌كنیم. از سوی دیگر، هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا اظهار داشت:‌ تسریع روند انتقال قدرت در یمن به نفع مردم این كشور است. همچنین، مقامات فرانسه‌، انگلیس‌، آلمان،‌ اسپانیا و ایتالیا با صدور بیانیه‌ای مشترك از تمام طرف‌های درگیر در یمن خواستند كه به آتش‌بس در این كشور با هدف پایان بخشیدن به خشونت‌ها و دستیابی به راهكار مسالمت‌آمیز و پایان درگیری‌ها پایبند باشند. در ادامه بیانیه كه از سوی آنگلا مركل، نیكولا ساركوزی، دیوید كامرون، سیلویو برلوسكنی، خوزه لوئیس رودریگز زاپاترو منتشر شد آمده است: بعد از گذشت چندین ماه از درگیری و تنش در یمن كه باعث به وجود آمدن تخریب‌های بسیاری در این كشور شده است از تمام مسئولان نظامی و غیرنظامی یمن می‌خواهیم تا به آتش‌بس پایبند باشند.

در پایان این بیانیه آمده است: اروپا برای حمایت كامل از یمن در این زمینه آمادگی كامل دارد. ما از عربستان به دلیل استقبال از علی عبدالله صالح قدردانی می‌كنیم. از سوی دیگر، انگلیس با تایید استقرار تجهیزات نظامی‌اش در نزدیكی یمن گزارش‌هایی مبنی بر استقرار كشتی‌های در حالت آماده‌باش برای خروج اتباع این كشور را از یمن تایید نكرد. سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اظهار كرد: تجهیزات نظامی انگلیس طبق برنامه عادی ما در منطقه مستقر شده‌اند. این در حالی است كه روزنامه نیویورك تایمز به نقل از مسئولان دولت باراك اوباما نوشت:‌ دولت آمریكا به رئیس‌جمهوری یمن و همپیمانان آن برای پذیرش پیشنهاد كشورهای شورای همكاری خلیج (فارس) جهت بركناری علی عبدالله صالح از قدرت و انتقال آن به معاونش در مقابل دریافت حق مصونیت فشار می‌آورد. این روزنامه در ادامه نوشت:‌ احتمال دارد آمریكا پیشنهادات مالی را برای تشویق علی عبدالله صالح به كناره‌گیری نهایی از قدرت ارائه دهد. روزنامه گاردین نیز در گزارشی نوشت:‌ دیپلمات‌های كشورهای غربی تاكید دارند كه لندن و واشنگتن بر بركناری علی عبدالله صالح از قدرت در مقابل عدم تحت پیگرد قرار گرفتن وی و دریافت تضمین‌های مالی اصرار دارند.ادامه درگیری‌ها در زنجبار و تعز

در سایه این تحولات یك منبع نظامی یمن اعلام كرد كه نیروهای یمنی شب دوشنبه با عناصر القاعده در شهر زنجبار درگیر شدند. به گزارش مهر به نقل از شبكه تلویزیونی العربیه، در جریان این درگیری دست كم 15 نفر از جمله 9 نظامی یمنی كشته شدند. شبكه القاعده ماه گذشته میلادی حملات خود را به این شهر آغاز كردند و پس از گذشت چند روز بر این شهر و ساختمان‌های دولتی سیطره پیدا كردند. در خبری دیگر نیز اعلام شد شهر تعز یمن سقوط كرده است.


تهران امروز