تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - رسوایی اخلاقی که پیروزی سیاسی به دنبال دارد

سه شنبه 14 تیر 1390

رسوایی اخلاقی که پیروزی سیاسی به دنبال دارد

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :اروپا ،

http://khabar.khabaronline.ir/images/position28/2011/7/11-7-4-14330610x.jpg

سوسیالیست ها به دنبال پیروزی در این انتخابات هستند و اگر مشخص شود که کان بی گناه است این ماجرا می تواند دنیای سیاست فرانسه را تغییر دهد.دومینیک استراس کان دیگر یک رئیس پیشین صندوق بین المللی پول نیست. مردی که بسیاری از او به عنوان کاندید بالقوه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه سخن می گفتند ظرف بیست و چهار ساعت صدر رسانه های بین المللی را به خود اختصاص داد و بسیاری او را با بیل کلینتون یا سیلویو برلوسکونی مقایسه کردند. سیاستمدارانی که در روزهای حضور در قدرت با رسوایی های اخلاقی خود سوژه شدند. استراس کان در خاک ایالات متحده بود که متهم به آزار و اذیت جنسی یکی از خدمه هتلی شد که در آن استقرار داشته است. اتهامی که هنوز اثبات نشده ، کرسی شغلی را از دستان وی قاپید و همزمان جنجال بسیاری در خصوص تاثیر آن بر انتخابات آتی در فرانسه به راه انداخت.

با این همه قریب به 48 ساعت پیش بود که دادگاه وی را به دلیل نبود ادله کافی از اتهام وارده مبرا دانست. اکنون همه نه تنها در فرانسه که در کشورهای اروپایی هم از توطئه ای سخن می گویند که رنگ و بوی امریکایی دارد .
شاید به همین دلیل است که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در این خصوص می نویسد: همگان در فرانسه به این باور قطعی رسیده اند که بازی رسانه ای کثیف ایالات متحده باز عدالت و انصاف را قربانی خود کرد. تصاویری که در ماه می از استراس کان فرانسوی منتشر شد همگان بخصوص هموطنان وی را شوکه کرد. تصاویر مربوط به بازداشت وی در حالی که دستبند بر دست داشت و نیروهای امنیتی امریکایی با ضرب وی را داخل ماشین کردند و البته انتشار عکس های محل نگهداری او در سلولی انفرادی خشم فرانسوی ها را برانگیخت. تصاویر توهین امیز و کاریکاتورهایی که از کان در مطبوعات زرد امریکایی منتشر شد این باور را در فرانسوی ها القا کرد که این تنها رئیس صندوق بین المللی پول نیست که تخریب می شود بلکه وجهه فرانسوی ها در سطح بین المللی در حال تخریب است. اندک اندک با روشن تر شدن ابعاد بیشتر این قضیه و شک و تردیدها در خصوص اعتبار سخنان این خدمه از کشور گینه ، فرانسوی ها بر این بازی سوار شدند و در مسیر احیای آبروی از دست رفته قرار گرفتند. رسانه های فرانسوی هم ابتکار عمل را در دست گرفتند و از تعجیل سیستم قضای در امریکا به شدت انتقاد کردند. عدالت، انصاف و دموکراسی در این کشورها به سرعت زیر سوال رفت.
نخست وزیر سابق لیونل جوزفین در آخرین موضع گیری خود در خصوص این پرونده گفت: کان را در سیستم قضا آمریکا به جلوی گرگ انداختند.


وزیر سابق دادگستری فرانسه هم تاکید کرد که کان در حقیقت قصاص پیش از مجازات را تجربه کرد و توسط رسانه های امریکایی به قتل رسید.
سردبیر لوموند هم در سرمقاله ای برای این روزنامه، سیستم قضایی در امریکا را به باد شدید ترین انتقادهای حرفه ای گرفته و تاکید کرد که این ادعای دروغین برای استراس کان به بهای شغل ، ابرو و اعتبار سیاسی وی تمام شد .
بسیاری از فرانسوی ها در این پرونده احساس خسران کردند. بسیاری حس می کردند به آنها مستقیما توهین شده است. در آن دوره فرانسوی ها گمان می کردند که گرفتار نوعی حس تنفر از سوی امریکایی ها شده اند. اکنون اگر حس انتقام در فرانسوی ها بیدار شود هم جای اندک تعجبی ندارد.


دومینیک مویسی از تحلیل گران کهنه کار مسائل فرانسه و امریکا در این خصوص به نیویورک تایمز می گوید: حتی دردهه نود که امریکا و فرانسه بسیار به هم نزدیک بودند، زمانی که جنگ سرد به پایان رسیده بود و پیش از جنگ دوم عراق هم بحث مجازات اعدام ما را از هم دور کرده بود. در اروپا این حس وجود دارد که شما نمی توانید مجازات اعدام را در کشور خود داشته باشید و ادعای زندگی در جامعه ای مدرن و کامل را داشته باشید. اکنون نیز فرانسوی ها با خود فکر می کنند که امریکایی که اینچنین سیستم قضایی را در خود جای داده است نمی تواند مدرن و دموکرات باشد. همگان امریکا را کشوری خطرناک می دانند.


این تحلیل گر فرانسوی چند قدم آن طرف تر از ادعای مطرح شده علیه استراس کان را نگاه می کند و اعتقاد دارد که شاید این قربانی شدن در بازی های انتخاباتی به کار وی آید : هجدهمین روز از ماه جولای در حقیقت آخرین روز از جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام کان است . سوسیالیست ها به دنبال پیروزی در این انتخابات هستند و اگر مشخص شود که کان بی گناه است این ماجرا می تواند دنیای سیاست فرانسه را تغییر دهد.

خبرآنلاین