تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - محاكمه در خیابان

پنجشنبه 21 مهر 1390

محاكمه در خیابان

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :اقتصاد بین الملل ،آمریکا ،

http://www.khabaronline.ir/images/2009/1/obama11.jpg

اعتراضات جنبش موسوم به «اشغالگران وال‌استریت» شكل تازه‌ای به خود گرفته است. در 25 روز گذشته معترضان در وال‌استریت، یكجانشینی را با الهام از حركت مردم مصر در میدان التحریر انتخاب كرده بودند، اما اكنون در رویكردی تازه راهیپمایی به سوی خانه ثروتمندان را به عنوان راه اعتراضی خود برگزیده‌اند. شركت‌كنندگان در این راهپیمایی، «اشغال وال‌استریت» بودند كه از ۱۷سپتامبر در اعتراض به وضع موجود در آمریكا گرد هم آمده‌اند. خانه‌های «روپرت مرداك» غول‌رسانه‌ای آمریكا، «جیمی دیمون» از بانكداران بزرگ و «دیوید كاك» ثروتمند نفتی از مقاصد معترضان بود. این اقدام نمادین اشغالگران وال‌استریت، در اعتراض به انقضای یك قانون محلی درباره دریافت دودرصد مالیات اضافی از میلیونرها محسوب می‌شود. همزمان گزارش‌ها حاكی از گسترش اعتراضات به سایر نقاط ایالات متحده است. مردم بوستون از روز سه‌شنبه به جمع معترضان پیوسته‌اند.

پلیس نیز در واكنش به گردهمایی معترضان در بوستون، عده‌ای از آنها را دستگیر كرد. به گفته سخنگوی پلیس بوستون، دلیل دستگیری این عده، تجمع در مكان‌های فاقد مجوز، عنوان شده است. این در حالی است كه در واشنگتن، پلیس مجوز اقامت معترضان در یك پارك در نزدیكی كاخ سفید را برای چهارماه تمدید كرده است. جنبش اعتراضی در واشنگتن تحت‌عنوان «ماشین را متوقف كنید»، میدان آزادی شهر واشنگتن را با تجمعات خود اشغال كرده‌اند. آنها در كنار جنبش «اشغال واشنگتن دی‌سی» دو گروه اصلی سازمان‌دهنده اعتراضات در پایتخت آمریكا هستند. این جنبش ابتدا از سوی نهاد نظارت‌كننده بر میدان آزادی واشنگتن مجوزی چهارروزه را برای تجمع در این میدان به دست آورده بود كه روز دوشنبه مهلت آن به پایان رسید، اما اواخر روز دوشنبه نهاد نظارتی فدرال مجوزی را برای برگزاری تجمع تا ماه فوریه ‌٢٠١٢ به آنها داد.
جنبش «ماشین را متوقف كنید» كه از ابتدا به دلیل مخالفت با جنگ عراق و افغانستان به وجود آمد، چند ماه پیش سازماندهی فعالیت‌های خود را آغاز كرد، اما از دیگر سو جنبش اعتراضی «اشغال واشنگتن‌دی‌سی» تحت تدابیر امنیتی پلیس همچنان بدون مجوز در میدان «مك‌فرسن» واشنگتن به تجمعات خود ادامه داده است. جنبش «اشغال واشنگتن‌دی‌سی» هم كه با الهام از جنبش «اشغال وال‌استریت» در نیویورك به وجود آمد، روزبه‌روز پذیرای تعداد بیشتری از معترضان در میدان مك‌فرسن واشنگتن است. این میدان محل استقرار دفاتر بسیاری از لابی‌های بانفوذ سیاسی است. با گسترش اعتراضات، دست‌كم در ۲۹ شهر كوچك و بزرگ آمریكا حركت‌های اعتراضی صورت گرفته است. با این وجود عده‌ای از كارشناسان اعتقاد دارند كه معترضان موسوم به «اشغالگران» از طیف‌های گوناگونی تشكیل شده‌اند كه خواسته‌های متنوعی دارند. برخی از این افراد، در مقابل جنبش تی‌پارتی قرار دارند. جنبش تی‌پارتی كه از سوی مذهبی‌ها و ثروتمندان حمایت می‌شد، رویكردی مالیاتی داشت كه مخالف افزایش مالیات بودند. در حالی كه عده‌ای از معترضان جنبش اشغالگران به عدم افزایش مالیات ثروتمندان معترض هستند. این در حالی است كه برخی از این افراد، معترض به نرخ بالای بیكاری هستند. گروه سومی نیز معترض به نابرابری توزیع ثروت هستند. این عده از كارشناسان معتقدند كه پراكندگی خواسته‌های این جنبش در مقابل یكپارچگی جنبش تی‌پارتی قرار دارد. یكی از كارشناسان درخصوص این پراكندگی آرا كه می‌تواند به عنوان پاشنه آشیلی برای جنبش محسوب شود، می‌گوید: «ما می‌خواهیم سازمانی ایجاد ‌كنیم كه بتواند روند تصمیم‌گیری را از طریق تجمع عمومی روزانه انجام دهد. ما كمیته‌ها و گروه‌های كاری درست كرده‌ایم كه بتواند به مسایل روزانه مختلف مانند تهیه خوراك، دارو و سخن‌گفتن با رسانه‌ها و مسایلی مانند آن بپردازد البته در صدر خواسته‌های ما عدالت اقتصادی است، اما از نظر سیاسی تشكلی از طیف‌های گوناگون هستیم از راست تا چپ و هر یك از این اشخاص درون جنبش، دیدگاه‌های خود را دارند.»

شرق