تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - زرداری هنوز آرام است!

دوشنبه 25 مهر 1390

زرداری هنوز آرام است!

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :آمریکا ،جنوب آسیا ،

http://img.irna.ir/1390/13900402/30445140/30445140-1378553.jpg

مواضع نرم آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان در قبال تهدیدات و توطئه های ایالات متحده همچنان ادامه دارد.واقعیت امر این است که زرداری در برابر تهدیدات ایالات متحده بسیار محافظه کارانه برخورد می کند و این مسئله به هیچ عنوان از سوی ملت پاکستان قابل قبول نیست.

رئیس جمهور پاكستان اخیرا در موضعی نرم اعلام کرده است که«توهین‌های لفظی» اخیر آمریكا علیه پاكستان، روابط دو جانبه میان دو كشور را خدشه دار می‌كند و خواستار مذاكره صریح و جدی میان دو كشور شد. زرداری اظهار کرده است که زمان آن رسیده تا لفاظی كمتر شده و مذاكره صریح میان دو متحد از سر گرفته شود. این در حالی است که اسلام آباد مدام از سوی واشنگتن و لندن متهم به حمایت از تروریسم می شود.


بدون شک دو نماد اصلی تروریسم در دنیا یعنی ایالات متحده و لندن در موقعیتی نیستند که بخواهند کشورهای دیگر دنیا را نسبت به حمایت از تروریسم متهم کنند.اما زرداری در برابر واشنگتن بسیار منفعلانه برخورد


می کند .«مایك مولن» علنا شبكه حقانی را به عنوان «اسلحه تمام عیار» سرویس اطلاعاتی پاكستان، متهم كرد. شبكه حقانی مقصر انجام حملات به سفارت آمریكا در افغانستان است. رئیس جمهوری پاكستان اظهار کرده است که تروریست‌ها با «توهین‌های لفظی» اخیر كه توسط برخی در آمریكا علیه پاكستان مطرح شده بیشترین نفع را برده‌اند. این امر باعث شده تا گمان رود كه آمریكایی‌ها خواستار خدشه‌دار كردن روابط دو جانبه و نادیده‌گرفتن اهداف مشترك در مقابله با تروریسم هستند.

حملات مقامات آمریكایی و پاكستانی علیه یكدیگر شدت گرفته است.در این میان مقامات آمریكایی نام پاكستان را به تروریسم پیوند


می زنند و در مقابل مقامات اسلام آباد نیز خود واشنگتن را حامی اصلی تروریستها می دانند. وزیر امور خارجه پاكستان اتهام‌های مطرح شده آمریكا علیه پاكستان در خصوص همكاری با افراطیون را رد كرده است.لازم به ذكر است كه پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر 2001 مقامات آمریكایی به ‍‌ژنرال پرویز مشرف رئیس جمهور وقت پاكستان هشدار داده بودند كه در صورت عدم عمل كردن به دستورات بوش پسر،پاكستان نیز مانند افغانستان به اشغال ایالات متحده


در خواهد آمد.این پیامی بود كه كالین پاول وزیر امور خارجه وقت آمریكا به مشرف مخابره كرد .در حال حاضر مقامات آمریكایی عملا علیه اسلام آباد اعلام جنگ كرده اند.

با این حال پرویز مشرف در برهه فعلی سعی دارد مواضع قاطعانه تری در برابر ایالات متحده اتخاذ کند.البته این سئوال مهم مطرح است که چرا مشرف در دوران ریاست جمهوری خود این مواضع صریح را مطرح نکرده است!

رئیس جمهور سابق پاکستان و رئیس حزب «مسلم لیگ همه پاکستان» تاکید کرده است که آمریکا برای جبران شکست خود در افغانستان از پاکستان به عنوان قربانی استفاده می‌کند.

«پرویز مشرف» ضمن بی اساس دانستن اظهارات اخیر «مایک مولن» رئیس ستاد ارتش آمریکا مبنی بر پشتیبانی سازمان اطلاعاتی پاکستان (آی اس آی) از شبکه حقانی، اظهار داشت که این بازی باید پایان یابد.بر اساس اظهارات مشرف، آمریکا بازی دو گانه‌ای را در پیش گرفته و خود مسئول کنترل فعالیت‌های شبکه حقانی در آن سوی مرزهای پاکستان در خاک افغانستان است.

مشرف تمام اتهامات در مورد قرارداد دولت خود با دولت بوش برای حضور هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان را رد کرد و گفت قرارداد پاکستان و آمریکا در زمان ریاست وی فقط برای هواپیماهای غیر مسلح بوده است.

واقعیت امر این است که زرداری باید به سئوالات و ابهامات زیادی پاسخ دهد که مهم ترین آنها به سکوت وی در برابر جسارتهای واشنگتن و لندن باز می گردد.به راستی چرا زرداری در برابر حمله علنی آمریکا به خاک پاکستان


موضع گیری نمی کند؟واشنگتن همچنان نسبت به اسلام آّباد نظر سوء دارد و همین مسئله بیانگر تنش مزمنی است كه در آینده گریبانگیر این دو خواهد شد .اصرار ایالات متحده مبنی بر تشدید بمباران مناطق مرزی در پاكستان این روند را تشدید كرده است .چندی پیش وزیر دفاع آمریكا ضمن رد انتقادات یكی از مدیران سابق اطلاعات آمریكا مبنی بر نتایج معكوس حملات هواپیماهای بدون سرنشین و افزایش انزجار مردم پاكستان از آمریكا، این حملات را دفاع از امنیت ملی و كشور آمریكا خواند. `لئون پانه تا` در واكنش به انتقادات صورت گرفته از سوی یكی از مدیران اطلاعاتی سابق آمریكا، تقاضاهای مطرح شده درباره كاهش حملات نظامی متجاوزانه هواپیماهای بدون سرنشین به مناطق قبایلی و محل سكونت القاعده و سایر تروریست ها در پاكستان را رد كرد.مسئله تجاوز علنی آمریكا به خاك پاكستان در جریان دستگیری بن لادن نیز بر وخامت اوضاع طرفین افزوده است .چندی پیش موسسه نظرسنجی گالوپ در گزارشی اعلام کردکه


64 درصد از پاکستانی‌ها عملیات نیروهای آمریکایی در منطقه ابوت آباد را محکوم می کنند.

در این نظرسنجی تنها 10 درصد از پاکستانی‌ها از اقدام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در کشتن «اسامه بن لادن» رهبر القاعده استقبال کرده و24 درصد از مردم در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.در چنین شرایطی زرداری ترجیح می دهد سخنی بر زبان نیاورد که خاطر اوباما و مقامات آمریکایی را مکدر کند!این رویکرد زرداری به هیچ عنوان صحیح نیست و تبعات سختی برای وی خواهد داشت.

آیا زرداری می خواهد همچنان به رویکرد نرم خود ادامه دهد و با نگارش مقاله های نرم و ناصحانه پاسخ اتهامات مقامات آمریکایی را دهد؟آیا زمان آن نرسیده است که


اسلام آباد خط مشی خود را به طور کامل از ایالات متحده جدا کند؟


رسالت