تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - کامرون از نام یورو می ترسد

چهارشنبه 27 مهر 1390

کامرون از نام یورو می ترسد

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :اروپا ،اقتصاد بین الملل ،

http://i.newsrt.co.uk/upload/news/large/11/02/David_cameron_0073.jpg


دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس این روزها مواضع دوگانه ای را در تقابل و تعامل با اتحادیه اروپا و منطقه یورو در پیش گرفته است .واقعیت امر این است که کامرون قصد دارد تا حد ممکن بر مسائل اقتصادی داخل انگلیس تمرکز کند و منطقه یورو را در شرایط بحرانی رها کند.کامرون نمی خواهد کشورش زیر بار تعهدات کمک به منطقه یورو برود و ناچار شود مانند سارکوزی و مرکل هر روز طرح‌های تکراری برای مقابه با بحران اقتصادی دهد!

نخست‌وزیر انگلیس كه در حال حاضر از سوی جناح مخالف در این كشور به شدت تحت فشار قرار گرفته است، اعلام كرده است كه از برگزاری همه‌پرسی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حتی در صورتی كه اعضای پارلمان بر سر آن توافق كنند، حمایت نمی‌كند. نخست وزیر انگلیس خطاب به حدود 120 عضو محافظه‌كار پارلمان اعلام كرد كه بحران اقتصادی در حال حاضر سراسر منطقه یورو را فرا گرفته است و این خطر وجود دارد كه اوضاع اقتصادی انگلیس بیش از این به چالش كشیده شود. توجه به این مسئله باید جزء اولویت‌های اصلی در انگلیس باشد. قرار است كمیته تجاری مجلس عوام تاریخی را پیش از كریسمس برای رای‌گیری درباره برگزاری این همه‌پرسی مشخص كند. این رای‌گیری در صورتی كه برگزار شود، باعث خواهد شد نخست‌وزیر انگلیس به شدت تحت فشار قرار گیرد تا موضع خود را در قبال ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا تغییر دهد. وزرای كابینه كامرون این نگرانی را دارند كه حزب كارگر مواضع خود را تغییر دهد و با حمایت از طرح برگزاری همه‌پرسی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا این مسئله را محقق سازد.

این مسئله بی‌هیچ تردیدی دولت دیوید كامرون را با یك چالش اساسی مواجه خواهد كرد. مردم انگلیس در حال حاضر به بحث و گفتگو درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌پردازند و زمان آن فرا رسیده كه بحث آزاد به طور علنی در این زمینه میان جناح‌های مختلف صورت گیرد. "دیوید کامرون" در مورد ادامه بحران مالی و


بدهی های کشورهای اتحادیه اروپا هشدار داده است .بر اساس اظهارات صریح کامرون، خطری که امروز اقتصاد انگلیس را تهدید می کند مشابه چیزی است که در سال 2008 به هنگام بروز بحران اقتصادی جهانی وجود داشت.کامرون با استناد به اینکه بحران در منطقه یورو دامن کشورهای قدرتمند مانند فرانسه و آلمان را گرفته و حتی آمریکا را متاثر کرده به هم حزبی های خود اطمینان داد تا زمانی که نخست وزیراست انگلیس وارد یورو نخواهد شد.

اینكه اكثریت شهروندان انگلیسی خود را برای مقابله با وضعیت بحرانی در آینده ای نزدیك آماده می كنند.تشدید بحران اقتصادی در انگلیس علاوه بر اینكه منجر به از هم پاشیده شدن دولت ائتلافی كامرون-كلگ خواهد شد،بلكه حزب اپوزیسیون یعنی حزب كارگر را نیز در آینده با معضلات متعددی مواجه خواهد ساخت.تازه ترین نظرسنجی ها در انگلیس نشان می دهد بیش از دو سوم مردم این كشور بر این باورند كه شرایط اقتصادی انگلیس طی ماههای آینده بدتر خواهد شد.نظرسنجی موسسه آی سی ام انگلیس نشان می دهد افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی طی ماههای اخیر تاثیر منفی زیادی بر هزینه های خانوارهای انگلیسی داشته است .در حالی كه رشد و رونق اقتصادی انگلیس طی ماههای گذشته با چالشهای زیادی روبه رو شده است مردم انگلیس میزان هزینه های خود در بخش خرده فروشی را به شدت كاهش داده اند.

اما نکته مهم اینکه کامرون در عین حال سعی دارد خود را فردی دلسوز برای اتحادیه اروپا و منطقه یورو نشان دهد. کامرون از فرانسه و آلمان خواسته است بر اختلافات خود غلبه کنند و پیش از پایان سال جاری طرحی قاطع برای پایان دادن به بلاتکلیفی ارائه کنند.فرانسه و آلمان در خصوص نحوه برخورد با بحران مالی اروپا اختلاف داشتند، اما در نشست برلین این اختلافات ظاهراً حل شد و دو نفر بر اشتراک دیدگاهها تاکید کردند.بحران مالی و بدهی ها در اروپا که از مدتها پیش آغاز شده همچنان به عنوان یک تهدید راهبردی برای این کشورها تلقی می شود.

یونان، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال از کشورهای منطقه یورو هستند که با بحران به طور مستقیم دست و پنجه نرم می کنند.کارشناسان بر این باورند که کمک مستقیم به بانکهایی که به کشورهای بحران زده مانند یونان قرض داده اند و کمک به خود کشورهایی که مقروض هستند موضوع مورد اختلاف در محافل اقتصادی و مالی اتحادیه به شمار می رود.

شهروندان انگلیسی خود را برای تشدید بحران اقتصادی آماده می كنند.بحرانی كه در انگلیس به وجود آمده است روز به روز سخت تر می شود.در چنین شرایطی تظاهرات 750 هزار نفری شهروندان انگلیسی علیه كامرون


پایه های قدرت در خانه شماره ده داونینگ استریت را به لرزه درآورده است.هم اكنون كامرون و همراهش نیك كلگ خود را برای مقابله با اعتصابات گسترده تر شهروندان انگلیسی آماده می كنند.مردم انگلیس از بیكاری طولانی مدت رنج‌ می برند.در این میان كامرون پاسخی برای افراد بیكار ندارد!تحقیقات جدید نشان می دهد، بیكاری طولانی مدت به یك مشكل اساسی در انگلیس تبدیل شده است.تحقیقات جدید نشان می دهد، از هر 5 بیكار انگلیسی یك نفر به مدت یك سال به دنبال كار می گردد و بیكاری طولانی مدت در این كشور به یك مشكل اساسی تبدیل شده است.در هر صورت کامرون به‌شدت از نام یورو ترس دارد .از سوی دیگر،تحولات اقتصادی اخیر منجر به وحشت نخست وزیر انگلیس از آینده دولت و حزب محافظه کار شده است .در چنین شرایطی حتی اگر حزب کارگر نیز بر سر کار بیاید نمی تواند سکان هدایت اقتصاد رو به اضمحلال این کشور را در دست بگیرد.


رسالت