تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - دیپلماسی مبتكرانه، ضرورت روز

یکشنبه 15 آبان 1390

دیپلماسی مبتكرانه، ضرورت روز

   تهیه کننده: سعید عزیزی    

http://www.asriran.com/files/fa/news/1389/4/8/141040_285.jpg

چندی است كه مطبوعات و رسانه‌های رژیم صهیونیستی جنجال بی‌سابقه‌ای را درباره تصمیم نخست‌وزیر و وزیر دفاع این رژیم برای ترغیب اعضای كابینه در حمایت از عملیات نظامی علیه ایران به‌راه انداخته‌اند. مصاحبه‌های نتانیاهو و باراك در زمینه تهدیدات ایران و صحبت‌های دو‌پهلوی آنان درباره امكان استفاده از نیروی نظامی علیه ایران این شایبه را به وجود آورده كه رژیم صهیونیستی در حال زمینه‌سازی برای حمله به ایران است. از سوی دیگر، وزارت‌خارجه اسراییل از اواسط سپتامبر تلاش كرده است كه به مقامات كشورهای دیگر این‌گونه القا كند كه فرصت برای اعمال تحریم‌های موثر علیه ایران در حال از دست رفتن است.

از این‌رو، به منظور جلوگیری از تلاش مستمر ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ضروری است تحریم‌های دیگری علیه ایران تصویب شود. در این میان، روزنامه انگلیسی گاردین نیز اعلام كرد كه وزارت دفاع انگلیس در حال برنامه‌ریزی برای عملیات نظامی احتمالی علیه ایران است، زیرا ممكن است آمریكا تصمیم بگیرد حملات موشكی علیه برخی تاسیسات كلیدی ایران را به جلو اندازد. این روزنامه به نقل از مقامات غربی «پیش‌بینی» می‌كند كه گزارش آتی آژانس كه جزییات مطالعات ادعایی علیه برنامه هسته‌ای ایران را تشریح خواهد كرد، وضعیت پرونده هسته‌ای ایران را به طور اساسی تغییر خواهد داد. ظاهرا هفته گذشته فرمانده ارتش انگلیس از اسراییل دیدن كرده و چند روز بعد ایهود باراك به انگلیس سفر رسمی داشته است. طی چند روز آینده گزارش مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه ایران منتشر می‌شود. مدت‌هاست كه درخصوص محتوای این گزارش گمانه‌زنی می‌شود. گفته می‌شود كه در این گزارش ابعاد به اصطلاح نظامی برنامه هسته‌ای ایران روشن‌تر بیان می‌شود. اینكه مدیركل در گزارش خود به نكات جدیدی اشاره خواهد كرد دور از انتظار نیست و اینكه آمریكا و شركایش از این گزارش حداكثر بهره‌برداری را برای ایجاد فشارهای اقتصادی، دیپلماتیك و تبلیغاتی بر كشورمان خواهند كرد نیز جای شك و شبهه‌ای وجود ندارد. سوال اصلی این است كه به چه دلیل در آستانه انتشار گزارش آژانس، موج تبلیغاتی صهیونیست‌ها برای حمله به ایران شدت بی‌سابقه می‌گیرد؟ چرا خبر آزمایش موشك بالستیك رژیم اسراییل با برد بیش از 11هزار كیلومتر و انجام مانور هواپیماهای رژیم صهیونیستی در پایگاه ناتو در ایتالیا برای انجام عملیات دوربرد در این برهه زمانی مطرح می‌شود؟ و چرا به یكباره موضوع انجام عملیات نظامی علیه ایران سر از انگلیس درمی‌آورد؟ در نگاه اول این مطلب به ذهن متبادر می‌شود كه دشمنان جمهوری اسلامی ایران در پی فراهم‌سازی و زمینه‌چینی برای انجام عملیات نظامی علیه كشورمان هستند. سال‌هاست كه آمریكا و رژیم صهیونیستی از حربه تهدید نظامی علیه ایران استفاده و تلاش می‌كنند از این به اصطلاح چماق در ترغیب ایران به دست برداشتن از سیاست‌های خود كه به زعم آنها صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره می‌اندازد، بهره ببرند. اما واقعیت این است كه در عین اینكه نباید برنامه‌های دشمنان را برای تجاوز به جمهوری اسلامی ایران منتفی دانسته یا آن را كم اهمیت جلوه دهیم و باید برای هر نوع ترفند نیروهای متخاصم برنامه‌ریزی داشته باشیم، در نگاه عمیق‌تر به این نتیجه می‌رسیم كه تحركات هماهنگ اخیر آمریكا و شركا برای اعمال فشار به مدیركل آژانس برای انتشار گزارشی است كه زمینه‌ساز تصویب تحریم‌های بیشتر در شورای امنیت باشد. روزنامه صهیونیستی هاآرتص هفته گذشته در این زمینه نوشت كه از دید مقامات ارشد آن رژیم، گزارش آژانس تاثیر مهمی بر تصمیم اسراییل در این زمینه خواهد داشت و آمریكا و اسراییل در حال برنامه‌ریزی هستند تا از این گزارش در یك كمپین بین‌المللی برای منزوی کردن ایران استفاده كنند. از طرفی مخالفت روسیه و چین با چنین گزارشی آمریكا و اسراییل را بر این داشته تا با طرح امكان آغاز عملیات نظامی علیه ایران این پیغام را به روسیه و چین بدهند كه در صورت مخالفت با گزارش آمانو و طرح تحریم‌های جدید در شورا خود به طور یكجانبه وارد عمل شده و همان‌طور كه در سال 2003 بدون مجوز صریح شورا، عملیات نظامی را علیه عراق آغاز كردند این بار نیز می‌توانند اقدام مشابهی را علیه ایران ساماندهی كنند.
از طرف دیگر، مقامات رژیم صهیونیستی اخیرا به این نتیجه رسیدند كه توجه جهانی نسبت به تحولات خاورمیانه بیشتر حول محور بهار عربی و تلاش فلسطینی‌ها برای عضویت در سازمان ملل بوده. بنابراین ضروری بود كه موضوع «خطر ایران» دوباره در سرخط خبرها قرار گیرد و بهترین روش برای بازگرداندن توجه بین‌المللی به موضوع ایران امكان حمله نظامی به آن كشور است. البته روشن است كه در این مسیر طرح ترور سفیر عربستان در آمریكا توسط عوامل نیروی قدس سپاه پاسداران نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفت. بر اساس روزنامه هاآرتص اخیرا سفرای اسراییل دستورالعملی دریافت كردند مبنی بر اینكه در ملاقات با مقامات كشورهای دیگر با اشاره به طرح ترور سفیر عربستان در آمریكا تاكید كنند كه این واقعه نشان می‌دهد كه ضروری است ایران منزوی شود. جالب است كه صهیونیست‌ها برای جامعه جهانی تعیین تكلیف هم می‌كنند. هفته گذشته وزیر خارجه اسراییل ضمن اعلام اینكه ایران بزرگ‌ترین و خطرناك‌ترین تهدید علیه نظم جهانی است گفت، جامعه بین‌المللی باید توانایی خود را برای اجرای تحریم‌های سخت علیه بانك مركزی ایران و همچنین توقف خرید نفت ایران به اثبات برساند.
در این خصوص چند روز قبل كمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریكا به تحریم‌های جدید علیه ایران از جمله تحریم بانك مركزی ایران رأی داد. ظاهرا مجلس سنا نیز روی تحریم‌های مشابه كار می‌كند و گفته می‌شود كه تا پایان سال‌جاری میلادی مصوبات هر دو مجلس تلفیق‌ شده و به صورت قانون واحد در خواهد آمد.
در این وضعیت ما چه باید بكنیم؟ دیپلماسی دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات اخیر انفعالی بوده و از قوت لازم برخوردار نیست. صرف تكذیب اتهامات مختلف به كشورمان و احضار سفیر سوییس در تهران و اعتراض به آمریكا در عین اینكه لازم است به هیچ‌وجه با عملیات روانی پیچیده و هماهنگ آمریكا و اذنابش قابل مقایسه نیست. در شرایط فعلی ضروری است اقدامات ذیل مد نظر قرار گیرد:
1- در ارتباط با موضوع هسته‌ای ضمن اینكه آمادگی خود را برای مذاكره با 1+5 اعلام می‌كنیم باید بدون فوت وقت طرح روسیه را كه نواقصی نیز دارد به پیش ببریم و طی مذاكرات فشرده با روس‌ها آن را به عنوان طرح مشترك ایران-روسیه نهایی كنیم. وضعیت پرونده هسته‌ای ایران به مرحله‌ای رسیده است كه اگر ابتكار عمل نداشته باشیم یا در تبلیغات از طرف مقابل عقب می‌مانیم یا حربه به جنگ‌طلبان می‌دهیم.
2- داشتن ابتكار عمل در تمامی موضوعات سیاست خارجی ضروری است. در قضیه اتهام ترور سفیر عربستان در آمریكا به ایران نیز در ابتدا منفعلانه برخورد كردیم و تنها بعد از سخنان مقام معظم رهبری مقامات كشورمان به تكاپو افتادند تا از لاك دفاعی بیرون بیایند. حتی در این موضوع نباید به كار تبلیغی اكتفا كرد و باید از طریق دیپلماسی مبتكرانه منطقه‌ای و بین‌المللی طراحی سخیف اخیر آمریكا را خنثی كرد. در این زمینه كار جدی با عربستان سعودی چه در قالب دو جانبه یا در قالب‌های دیگر ضروری است. ایران و عربستان همسایه بوده و خواهند بود و منافع مشروعی در منطقه دارند كه باید توسط هر دو مورد احترام قرار گیرد. اگر دو كشور خود به حل مشكلات نپردازند دیگران برای آنها تعیین تكلیف خواهند كرد.
3- این برای اولین بار است كه انگلیس به طور صریح صحبت از مداخله مستقیم نظامی علیه ایران می‌كند. ضروری است به مقامات آن كشور در تهران و لندن تفهیم شود كه تكلیف خود را روشن كنند. اگر می‌خواهند در محور تخاصم نظامی با ایران قرار داشته باشند نمی‌توانند به رابطه معمول سیاسی و اقتصادی با كشورمان ادامه دهند. اگر با این حركت انگلیس برخورد نشود، بعید نیست كه برخی از كشورهای غربی دیگر نیز به این روند بپیوندند.
4- نیازی به تاكید نیست كه داشتن آمادگی نظامی برای مقابله با عملیات حتی ایذایی دشمن ضروری است. در عین اینكه نباید از سرو صداها و تبلیغات آمریكا و شركا به وحشت بیفتیم، نباید توطئه آنها را دست‌كم بگیریم. جنگ‌طلبان مایلند حتی با وارد آمدن خسارات جانی و مالی فراوان به آمریكا در منطقه آشوب بر پا كنند. البته آمریكا و رژیم صهیونیستی بر این امر واقفند كه اقدام نظامی علیه ایران بازی با آتش است. هفته گذشته وزیر كشور رژیم صهیونیستی در این زمینه گفت كه درگیری نظامی احتمالی با ایران خواب را در شب از من گرفته است. تصور كنید ما از شمال، جنوب و مركز مورد حمله قرار بگیریم. آنها 100هزار موشك با برد كوتاه و دوربرد در اختیار دارند.
5- در شرایط فعلی سیاست تنش زدایی به ویژه با همسایگان می‌باید در اولویت سیاست خارجی كشورمان باشد. ضروری است روابط با تركیه به عنوان كشور همسایه و تاثیر‌گذار در تحولات منطقه به حالت عادی برگردد. همچنین لازم است گفت‌وگوهای منطقه‌ای با حضور ایران، عراق و تمام كشورهای خلیج‌فارس آغاز شده و این كشورها راه‌های برقراری امنیت و ثبات در منطقه را مورد بررسی قرار دهند.


شرق