تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - استقلال فلسطین؛ شاید وقتی دیگر

یکشنبه 22 آبان 1390

استقلال فلسطین؛ شاید وقتی دیگر

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :خاورمیانه ،

http://www.imemc.org/attachments/sep2011/abbas_un_1_1.jpg

«حتی اگر 9 نماینده در شورای امنیت به طرح تاسیس كشور فلسطین رأی بدهند، وتوی حتمی ایالات متحده، كشورها را از رأی مثبت به این طرح باز خواهد داشت.» این بخشی از سخنان نماینده فلسطین در سازمان ملل است كه پس از بالا گرفتن اختلافات میان اعضای شورا بر سر طرح محمود عباس برای تاسیس كشور فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس شرقی بیان شده است. به گزارش رویترز، اعضای یك كمیته شورای امنیت سازمان ملل نتوانستند در مورد درخواست فلسطینی‌ها برای عضویت در این سازمان به توافق برسند. این كمیته كه بررسی اولیه طرح عضویت كشور فلسطین در شورای امنیت را بر عهده دارد، گزارشی را تنظیم و تایید كرده كه حاكی از اختلافات عمیق در این شورا برای عضویت كامل فلسطینی‌هاست و هیچ توصیه خاصی برای حل این اختلاف و پذیرش درخواست فلسطینی‌ها ندارد. با این وجود موضوع درخواست فلسطینی‌ها اكنون به‌طور رسمی به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد اما تصمیم این كمیته نشانگر شكست تلاش فلسطینی‌ها دست‌كم در مقطع كنونی است.

شكستی كه نماینده فلسطین در سخنانش به‌طور تلویحی به آن اشاره كرده است. از سوی دیگر با قابل پیش‌بینی شدن شكست طرح رییس تشكیلات خودگردان فلسطین، ناظران سیاسی می‌گویند كه اقدام بعدی بستگی به فلسطینی‌ها دارد كه آیا طی هفته‌ها و ماه‌های آینده دوباره درخواست خود را برای عضویت كامل در شورای امنیت مطرح كنند یا تنها راضی شوند وضعیت خود را به‌عنوان كشور ناظر غیرعضو در سازمان ملل ارتقا دهند.
همزمان با بالا گرفتن اختلافات میان اعضای شورای امنیت، محمود عباس در دیدار با رییس موقت تونس بر ارایه پیگیری طرح خود از طریق شورای امنیت پافشاری كرد. به گزارش ایسنا، محمود عباس درخصوص تاسیس كشور فلسطین گفت: «ما در این دیدار درخصوص اقدامات طرف فلسطینی برای عضویت كشور فلسطین در سازمان ملل و اقداماتی كه قرار است در شورای امنیت درخصوص عضویت این كشور صورت بگیرد، بحث و تبادل نظر كردیم.» او افزود: «ما در این دیدار درخصوص مذاكرات با اسراییل در چارچوب تلاش‌های كمیته چهار جانبه صلح برای از سرگیری مذاكرات بر اساس توقف شهرك‌سازی‌ها رایزنی كردیم. ما معتقدیم كه توقف شهرك‌سازی‌ها و پایبندی به قوانین بین‌المللی دو شرط اصلی برای از سرگیری مذاكرات مستقیم است.» رییس تشكیلات خود گردان فلسطین با بیان اینكه ارایه این طرح با ادامه مذاكرات با اسراییل منافاتی ندارد، گفت: «عضویت كشور فلسطین در سازمان ملل به هیچ‌وجه با روند مذاكرات تضاد ندارد حتی اگر این عضویت به دست‌ آید، ما به مذاكره با اسراییل ادامه می‌دهیم چراكه مساله ما با اسراییل در سازمان ملل حل و فصل نمی‌شود بلكه بر سر میز مذاكرات حل و فصل می‌شود. ما می‌خواهیم با اسراییل همزیستی مسالمت‌آمیزی بر پایه اصول مشخص داشته باشیم. كشور فلسطین باید در مرزهای سال 1967 به مركزیت قدس تشكیل شود.» مرزهای 1967شامل كرانه باختری و نوار غزه است كه در اشغال اسراییل قرار دارد. با این حال كارشناسان می‌گویند كه اصرار بر ارایه طرح تاسیس كشور فلسطین از سوی محمود عباس از طریق شورای امنیت برای در تنگنا قرار دادن آمریكا صورت گرفته است. آنها می‌گویند كه عباس با ارایه این طرح می‌خواسته كه نشان دهد از راه مذاكرات به تاسیس كشور فلسطین امیدوار نیست. در واقع این آمریكاست كه مانع اصلی تشكیل كشور فلسطین است. با این وجود محمود عباس در مورد مخالفت آمریكا درخصوص تشكیل كشور فلسطین از طریق شورای امنیت می‌گوید: «رفتن به سازمان ملل به معنی مقابله با هیچ كشوری به‌ویژه آمریكا نیست چراكه ما روابط دوستانه‌ای با این كشور داریم اما در برخی زمینه‌ها ترجیح می‌دهیم از راهكار دیپلماتیك استفاده كنیم.» او می‌افزاید: «امیدواریم آمریكا موضع خود را در قبال عضویت كشور فلسطین در سازمان ملل و یونسكو تغییر دهد. كمیته چهار جانبه صلح هیچ فشاری برطرف فلسطینی برای از سرگیری مذاكرات مستقیم وارد نیاورده است.» گفتنی است كه دو هفته قبل یونسكو برای عضویت فلسطین در این سازمان رأی مثبت داد. در رأی‌گیری یونسكو، ۱۰۷ كشور به نفع عضویت فلسطینی‌ها، ۱۴ كشور رأی منفی و ۵۲ كشور هم رأی ممتنع دادند. فرانسه برخلاف آنكه قبلا در مورد این اقدام فلسطینی‌ها ابراز تردید كرده بود، به عضویت فلسطینی‌ها رأی مثبت داد. بریتانیا و ژاپن در این رأی‌گیری، رأی ممتنع دادند.

شرق