تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - امروز، پایان ضرب‌الاجل اتحادیه عرب به دمشق

شنبه 28 آبان 1390

امروز، پایان ضرب‌الاجل اتحادیه عرب به دمشق

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :خاورمیانه ،

http://axgig.com/images/04573224640392654959.bmp

ضرب‌الاجل سه‌روزه اتحادیه عرب به سوریه امروز پایان می‌یابد. بر اساس این ضرب‌الاجل، حكومت سوریه باید برخورد با معترضان را متوقف كند و به ناظران اتحادیه عرب كه برای حمایت از غیرنظامیان به این كشور فرستاده می‌شوند، اجازه ورود دهد. همزمان آلمان، فرانسه و انگلستان نیز در تكمیل روند افزایش فشارهای بین‌المللی به حكومت سوریه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد تقدیم كرده‌اند كه بر توقف موارد نقض حقوق بشر در سوریه تاكید دارد. این طرح همچنان خواهان اجرای طرح اتحادیه عرب برای توقف خشونت‌ها در سوریه است و عربستان سعودی، اردن، قطر و مراكش از آن حمایت می‌كنند. ماه گذشته قطعنامه‌ای مشابه به شورای امنیت ارایه شد كه چین و روسیه آن را وتو كردند. با این حال دیپلمات‌های غربی امیدوارند حمایت گسترده كشورهای عرب از چنین قطعنامه‌ای بتواند به برطرف شدن مخالفت بعضی از اعضای شورای امنیت با اعمال فشار بیشتر بر حكومت سوریه كمك كند.

حمایت اخوان‌المسلمین
از دخالت نظامی اتحادیه عرب و تركیه
«ریاض الشقفه» رهبر اخوان‌المسلمین سوریه روز پنجشنبه در استانبول گفت: «اگر رژیم همچنان به سركوب مردم ادامه بدهد و راه‌حلی دیپلماتیك برای این موضوع پیدا نكنیم، مردم دخالت نظامی مشترك تركیه و اتحادیه عرب را بر حمله ناتو و آمریكا ترجیح می‌دهند.» او افزود: «ما از مردم اروپا می‌خواهیم با تظاهرات خیابانی بر دولت‌های خود فشار بیاورند تا حكومت سوریه را وادار به كنار رفتن از قدرت كند. ما انتظار داریم رژیم بشار اسد سقوط كند. فكر نمی‌كنم این حكومت تا پایان سال دوام بیاورد. در حال حاضر هم شكاف‌هایی در آن ایجاد شده است.» این در حالی است كه طیفی از اپوزیسیون سوری كه عمدتا در داخل مرزهای این كشور فعال هستند، مخالفت خود را با راه‌حل «دخالت نظامی بیگانه» اعلام كرده‌اند. در همین روز «كا‌ترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در كنفرانس خبری مشترك با سرگیی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تاكید كرد: «وقت آن رسیده تا بشار اسد از قدرت كناره‌گیری كند.» او همچنین خواستار ادامه فشار بین‌المللی بر نظام سوریه برای متوقف كردن خشونت‌ها در این كشور شد. اتحادیه اروپا تاكنون تحریم‌هایی علیه سوریه اعمال كردند كه قرار گرفتن نام ۷۴ شخصیت سوری و در راس آنها بشار اسد و تحریم صنعت نفت سوریه از جمله آنهاست. اشتون خاطرنشان كرد در روزهای آینده اتحادیه اروپا گام‌های بیشتری برای فشار بر اسد برخواهد داشت. از سویی لاوروف از اتحادیه عرب خواست برخی بند‌ها را به طرح خود كه برای پایان دادن به بحران سوریه ارایه داده بیفزاید و از دو طرف دولت و معترضان بخواهد به خشونت‌ها پایان دهند. لاوروف هشدار داد در صورت ادامه حملات معترضان به ساختمان‌های دولتی، خشونت‌ها در سوریه می‌تواند به جنگ داخلی فراگیر تبدیل شود. سخنگوی وزارت خارجه چین نیز با ابراز نگرانی عمیق از اوضاع سوریه، خواستار توقف خشونت‌ها در این كشور شد. او گفت هرگونه اقدام احتمالی شورای امنیت سازمان ملل در مورد سوریه باید به پایان دادن به بحران كنونی از راه‌های دیپلماتیك كمك كند. در واكنشی دیگر، رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر تركیه از برخورد غرب در مقابل بحران سوریه انتقاد كرد و گفت: «اگر سوریه همچون لیبی نفت داشت غرب به گونه دیگر عمل می‌كرد و بر نظام اسد فشار بیشتری می‌آورد.» اردوغان افزود چون سوریه نفت ندارد غرب انگیزه كافی برای موضع‌گیری جدی در مقابل سركوب‌ها ندارد و «این وضعیت می‌تواند زخم‌هایی چركین در كالبد بشریت ایجاد كند.»
رفعت الاسد عموی بشار اسد رییس‌جمهور سوریه نیز از او خواست هرچه سریع‌تر از قدرت كناره‌گیری كند تا مانع از در گرفتن جنگ داخلی در كشور شود. او در عین حال تاكید كرد باید به بشار اسد اجازه ماندن در سوریه داده شود «زیرا او مسوول نا‌آرامی‌ها نیست.» رفعت الاسد فرمانده سابق ارتش سوریه و معاون اسبق حافظ اسد رییس‌جمهور پیشین این كشور است. مشهور است كه او عامل كشتار سال ۱۹۸۲ حماه در جریان سركوب اعتراض‌های این شهر است. هنوز آمار دقیق كشته‌شدگان این حادثه مشخص نیست و آمار متفاوتی از ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر برای آن اعلام شده است. رفعت الاسد در دهه 80 به صف مخالفان برادرش حافظ پیوست به همین دلیل به اروپا تبعید شد و از آن هنگام در تبعیدگاه زندگی می‌كند. همچنین به دنبال حمله هواداران بشار اسد به سفارت مراكش در دمشق، وزارت خارجه آن كشور سفیر خود را از سوریه فراخواند. روز چهارشنبه نیز فرانسه سفیر و كاركنان سفارت خود را از سوریه فراخوانده بود. سوری‌ها در روزهای اخیر به سفارتخانه‌های تركیه، امارات متحده عربی، قطر و مراكش حمله كرده‌اند. روز پنجشنبه دولت سوریه با صدور بیانیه‌ای حمله‌كنندگان به سفارتخانه‌ها را به بازداشت و محاكمه تهدید كرد. همزمان خشونت‌ها در سوریه با وجود تلاش‌های دیپلماتیك اتحادیه عرب همچنان ادامه دارد. به گفته مخالفان دولت سوریه درگیری میان مخالفان و ارتش سوریه در روز پنجشنبه ادامه داشته است. در این روز مخالفان به چند پایگاه نیروهای دولتی حمله كرده‌اند. در درگیری‌های نیروهای دولتی با مخالفان در این روز 12 نفر كشته شده‌اند. روز گذشته نیز مانند تمام جمعه‌های هشت ماه اخیر تظاهرات گسترده‌ای در شهرهای مختلف سوریه علیه حكومت اسد برگزار شد. تظاهرات‌كنندگان این جمعه را به نام «فراخواندن سفیران» نام‌گذاری كردند. در این تظاهرات شعارهایی علیه روسیه و چین داده شد و معترضان از امیر قطر و پادشاه اردن به دلیل حمایت از معترضان تشكر كردند.

شرق