تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - عملیاتی بر فراز شاخ آفریقا

سه شنبه 1 آذر 1390

عملیاتی بر فراز شاخ آفریقا

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :آفریقا ،آمریکا ،

http://www.topupload.ir/images/r2eyg35sn34rc0k1a0lg.jpg

امریكا بعد از نزدیك به دو دهه از نخستین لشكركشی‌اش به شاخ آفریقا و سومالی كه منجر به كشته شدن 43 نظامی این كشور شد، یك‌بار دیگر پا به سومالی گذاشته است، اما این‌بار عملیات نظامی آن آرام و بی‌صدا و دور از چشم رسانه‌ها پیش می‌رود.

19 اكتبر منابع موثق فاش كردند هواپیماهای بدون سرنشین امریكا در همكاری با ارتش كنیا كه ظاهراً به مقابله با گروه الشباب رفته، نقاطی در جنوب سومالی را هدف قرار داده‌اند و راه را برای اجرای یك عملیات وسیع توسط پنتاگون هموار كرده‌اند. طرح اولیه هجوم به سومالی در آخرین روزهای وزارت رابرت گیتس بر پنتاگون تدوین شد. برای اجرای این طرح، امریكایی‌ها از همان مستمسكی بهره گرفته‌اند كه در یمن و پاكستان استفاده می‌كنند، یعنی: خطر القاعده.
چندی پیش نیز مؤسسه گلوبال ریسرچ گزارشی منتشر كرد حاكی از این كه واحدهای عملیاتی و كماندویی فرانسوی نیز به امریكایی‌ها پیوسته‌اند. هرچند فرانسه به طور رسمی چنین گزارش‌هایی را رد كرد. اما اغلب ناظران تأیید كردند كه فرانسه و امریكا همانند صحنه جنگ لیبی جنگی پنهان را در شاخ آفریقا آغاز كرده اند. سرانجام نیز روز 27 اكتبر واشنگتن پست به نقل از منابع ارتش امریكا فاش ساخت كه هواپیماهای بدون سرنشین امریكا برای مبارزه با القاعده عملیاتی وسیع در شرق آفریقا شروع كرده‌اند. این گزارش پایگاه امریكا برای این حملات را اربامینچ در جنوب اتیوپی معرفی كرد. جایی كه در نزدیكی پایگاه‌های امریكا در جیبوتی و جزیره سیشل در اقیانوس هند قرار دارد.
این گزارش حتی یادآور شد كه پروژه آماده سازی فرودگاه‌های شاخ آفریقا برای پرواز پرنده‌های سازمان سیا اوایل سال جاری میلادی انجام شده است. با این حال در غوغای جنگ لیبی و تعقیب و گریز قذافی، رسانه‌ها از حقیقت آنچه در سومالی می‌گذرد غافل شدند و فقط به صورت گاه و بی‌گاه محافل خبری اطلاعات ناچیز عملیات امریكا در مورد ارتباط الشباب و القاعده را منعكس می‌كنند. هر چند امریكا الشباب را در فهرست تروریسم قرار داده اما تحلیلگران معتقدند این گروه همانند شبكه حقانی در افغانستان و پاكستان فاقد توانایی و قدرت بالا است و نمی‌تواند خطری منطقه‌ای محسوب شود. حتی شورای روابط خارجی امریكا اذعان كرده كه این گروه تنها متشكل از چند صد شبه‌نظامی تعلیم دیده است كه ادعاهای غرب درباره آموزش دیدن آن توسط القاعده نیز قابل اثبات نیست اما به هر حال آنچه كه محرز است، گروه الشباب، مستمسك یك لشكركشی جدید امریكا و فرانسه به شاخ آفریقا شده است و ریشه‌ها و علل جنگ مثلث امریكا – فرانسه – كنیا در سومالی فراتر از الشباب است. اندیشه‌های ژئوپلتیكی جدیدی را امریكا در این نقطه آفریقا بویژه پس از انقلاب‌های لیبی و تونس به نمایش گذاشته است.
به‌زعم اغلب ناظران سومالی مبدأ و ایستگاه جدید امریكا برای توسعه پایگاه‌های خود در قلب آفریقا است تا بتواند عملیات‌های جدید را در هر نقطه از آفریقا و یا كشورهای نزدیك به آن همچون یمن، لیبی و... انجام دهد. همان‌طور كه جان پیلگر، تحلیلگر مسائل آفریقا ارزیابی كرده شمال و شاخ آفریقا بعد از سقوط چندنظام عربی شاهد تلاش‌های مدرن قدرت‌های غربی برای دستیابی به منابع غنی آفریقا است، مناطقی كه به‌زعم غرب در سال‌های اخیر چین بیشترین بهره‌ها را از آنها می برد. یورش هواپیماهای بی‌سرنشین به شاخ در ارتباط مستقیم با عملیات ناتو در قلب لیبی است و همكاری مشترك امریكا و فرانسه در بمباران‌های وسیع شمال آفریقا رایحه ناخوش سلطه‌جویی جدید در این منطقه را به مشام می‌رساند.

ایران