تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - تایید خروج احتمالی یونان از منطقه یورو

پنجشنبه 18 خرداد 1391

تایید خروج احتمالی یونان از منطقه یورو

   تهیه کننده: سعید عزیزی    موضوع :اروپا ،اقتصاد بین الملل ،

http://wire.kapitall.com/wp-content/image-import/greece-euro-crisis-430x323.jpg

خروج یونان از منطقه یورو از یك احتمال فراتر رفته و به یك گزینه تبدیل شده است .در این خصوص مقامات اروپایی به یونان هشدار داده اند كه در‌صورت خروج از منطقه یورو باید بدهی های خود به اروپای واحد را به طور كامل بپردازد.به عبارت بهتر در این خصوص شاهد شكل گیری نوعی تهدید علیه مردم یونان هستیم.سیاستمداران اروپایی سعی دارند به شهروندان یونانی این گونه القا كنند كه در صورت رای دادن به گروههای مخالف اتحادیه اروپا آینده خوبی در انتظارشان نخواهد بود.انتخابات 17 ژوئن یونان در واقع رفراندوم سراسری برای تعیین تکلیف ادامه عضویت 12 ساله یونان در منطقه یورو است که ممکن است منجر به پایان این عضویت شود.

«پیر موسکوویچی» وزیر دارایی فرانسه در گفتگو با شبکه خبری « RTL» اعلام كرده است :

« ما امیدواریم که یونان با شرایطی خوب در منطقه یورو باقی بماند. اما در صورت تغییر دولت در انتخابات 2 هفته آینده این کشور باید مسئولیت خود را بپذیرد و بدهی‌هایش را بپردارد. این موضوعی است که شکی در آن نیست.»

همچنین «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان پیش از این از تمایل آلمان برای نگهداری آتن در منطقه یورو خبر داد.

این در حالی است که «ماریو مونتی» نخست‌وزیر ایتالیا پیش از این گفته بود:« من معتقدم که یونان از منطقه یورو خارج نمی‌شود و سرانجام اوراق قرضه یورو در


تمام 17 کشور عضو این منطقه به یک واقعیت بدل خواهد شد.»

«راینر برودل» وزیر اقتصاد پیشین آلمان و یکی از مقامات ارشد حزب دموکراتیک آزاد هم اعلام کرده بود که خروج یونان از منطقه یورو بسیار هزینه بر خواهد بود اما این بحران از سوی اروپای واحد قابل مدیریت است.

بانک ملی یونان با اشاره به شرایط اقتصادی نامناسب حاکم بر این کشور، نسبت به رکود اقتصادی یونان و خروج این کشور از منطقه یورو هشدار داد.بانک ملی یونان طی گزارشی اعلام کرده است که در صورت خروج یونان ازمنطقه یورو استانداردهای زندگی از بین خواهد رفت ، اقشار ضعیف جامعه حتی قادر به تامین معیشت روزمره خود نخواهند بود و بیش از نیمی از درآمدها کاهش پیدا خواهد کرد که به دنبال آن بیکاری نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

این بانک همچنین با اشاره به نقش تعیین‌کننده انتخابات 17 ژوئن در حفظ یونان در منطقه یورو اعلام کرد که خروج یونان از حوزه یورو در خارج از کشور نیز به یک مسئله حاد تبدیل شده است که باید به عواقب آن بیشتر توجه شود.

بر این اساس در صورت خروج یونان از منطقه یورو نرخ بیکاری از 22 درصد به 34 درصد افزایش خواهد داشت و تورم نیز با افزایش 2 درصدی به 30 درصد خواهد رسید و به دنبال آن با روی آوردن به دراخما (واحد پولی سابق) ،


ارزش واحد پولی جدید 65 درصد نسبت به واحد پولی امروز (یورو) کاهش خواهد داشت.

همچنین یونان دو سال گذشته مجبور شد برای رهایی از خطر ورشکستگی اقتصادی و مالی 130 میلیارد یورو وام از نهادهای بین المللی دریافت کند و در برابر متعهد به اجرای سیاستهای ریاضتی شده است.بحران اقتصادی یونان هر لحظه شدیدتر می شود.تشدید بحران اقتصادی در آتن می تواند سخت ترین ضربه ممكن را به اتحادیه اروپا و منطقه یورو وارد آورد.این در حالی است كه برخی منابع اقتصادی اروپایی در سال 2011 اعلام كرده بودند كه بحران اقتصادی یونان در حال حل شدن است. شهروندان یونانی نیز تحمل ادامه وضعیت ریاضت اقتصادی در این كشور را ندارند و اعتصابات تازه ای را در مخالفت با ادامه وضعیت موجود آغاز كرده اند.

رسالت