تبلیغات
مرجع مقالات دیپلماتیک - تل‌آویو نگران گسترش زنجیره امنیتی ایران تا جولانتا چند هفته دیگر، نشست رؤسای جمهور ایران، روسیه و تركیه درباره سوریه، در قزاقستان برگزار خواهد شد؛ نشستی كه هر چند در مورد آینده آن تردیدهایی وجود دارد، ولی می‌تواند زمینه‌ساز ترتیبات جدید امنیتی در سوریه  باشد. اسرائیلی‌ها با چشمانی نگران به این ترتیبات جدید نگاه می‌كنند و آنگونه كه رئیس ستاد ارتش اردن گفته، ممكن است یك زنجیره امنیتی از ایران تا مرزهای سرزمین‌های اشغالی تشكیل شود. 

رویترز حدود دو هفته قبل در گزارشی نوشته بود كه سقوط حلب به دست حكومت سوریه كه مورد حمایت ایران و روسیه است، زنگ‌های خطر را درباره خطر بالقوه در مرزهای اسرائیل و در سطحی گسترده‌تر، شكل‌دهی به ترتیبات منطقه را به صدا در آورده است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تقریباً چند روز بعد از سقوط حلب به آستانه پایتخت قزاقستان رفت، جایی كه یكی از خبرنگاران از او پرسید كه آیا سفر (هفته بعد) حسن روحانی به قزاقستان پیامی برای او دارد، نتانیاهو در پاسخ گفت: « ما را نترسانید، ما ببر هستیم نه خرگوش. اگر ما را تهدید كنند، خودشان به خطر می‌افتند. » آوی دیچر، رئیس كمیته امورخارجه و دفاعی كنست اسرائیل نیز در همان ایام از اینكه ایران در فضای جدید سعی خواهد كرد خود را به پشت مرزهای اسرائیل برساند، ابراز نگرانی كرده بود: « ایران یك طرح استراتژیك دارد و ممكن است نیروهای خود را به اسرائیل نزدیك‌تر كند، چه نیروهای سپاه كه كاملاً ایرانی هستند و چه كسان دیگری مانند حزب‌الله یا نیروهای بسیج كه می‌توانند پوششی عمل كنند. » حالا به نظر می‌رسد، اسرائیلی‌ها بیش از هر زمانی، شرایط جدید بعد از سقوط حلب را برای خود تهدید محسوب می‌كنند.

سرلشكر محمود فریحات، رئیس ستاد مشترك ارتش اردن به تازگی در گفت و گو با بی‌بی سی، از احتمال ایجاد یك زنجیره امنیتی به هم پیوسته از ایران تا مرزهای اسرائیل سخن گفته و ضمن ابراز نگرانی از پیشروی نیروهای الحشد الشعبی عراق در منطقه تلعفر گفته كه در صورت تداوم پیشروی این نیروها به سمت مرز سوریه، امكان ایجاد یك «كمربندی زمینی» كه ایران را به لبنان متصل می‌كند، وجود دارد. گیورا ایلند Giora Eiland، رئیس سابق شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی در گفت و گو با تلویزیون این رژیم، پایان درگیری حزب‌الله در سوریه را عامل آزاد شدن انرژی آن خوانده و می‌گوید: «آنچه ما را باید بسیار نگران كند حزب‌الله است. حزب‌الله تهدید نظامی اساسی علیه اسرائیل است. تا زمانی كه حزب‌الله در سوریه سرگرم است احتمال اینكه تهدید فوری برای اسرائیل باشد ضعیف است اما در صورت آتش‌بس و خروج پیروزمندانه ائتلاف روسی ـ تركیه‌ای ـ ‌ایرانی از سوریه و بازگشت حزب‌الله به لبنان، در آن صورت این حزب بر هدف اصلی خود متمركز خواهد شد و این مشكلی برای اسرائیل است.» رونی دانیل تحلیلگر نظامی صهیونیست به تلویزیون این رژیم می‌گوید: «اسرائیل از حضور ایران در سوریه نگران است و قصد ندارد به آن عادت كند و اگر جای پای ایران در سوریه و مرزهای جنوبی‌اش محكم شود، مایه نگرانی گسترده اسرائیلی‌ها خواهد شد و ماهیت تهدید را در جبهه شمالی تغییر خواهد داد.» هرچند تایمز‌آو اسرائیل از قول منابع امنیتی نوشته كه برآورد‌های امنیتی در تل‌آویو این نیست كه حزب‌الله یا گروه‌‌های فلسطینی در سال 2017 مایل به ایجاد جنگ جدید با اسرائیل باشند ولی منابع نزدیك به حزب‌الله می‌گویند اسرائیلی‌ها در جدیدترین برآوردهای امنیتی خود، حزب‌الله را بزرگ‌ترین تهدید امنیتی خود در سال 2017 می‌دانند. 
   
از مداوای معارضان در 2014 تاكنون
 رئیس‌جمهور قزاقستان، كسی كه دو هفته قبل میزبان بنیامین نتاینیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود، به وزارت خارجه این كشور دستور داده برای میزبانی مذاكرات مربوط به سوریه در شهر آستانه آماده شود؛ نشستی كه می‌تواند ترتیباتی را در سوریه رقم بزند كه برای اسرائیلی‌ها چندان خوشایند نباشد. در حالی كه تهران‌ ـ مسكو در مرحله پس از آزاد‌سازی حلب هستند، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیروز گفت تل‌آویو آماده است از زنان و كودكان زخمی حلب در بیمارستان‌های اسرائیل میزبانی كند. ارتش رژیم صهیونیستی در دسامبر 2014، یعنی حدود دو سال قبل نیز تصاویری را منتشر كرد كه از مداوای اعضای ارتش آزاد در بیمارستان‌های تل‌آویو حكایت داشت؛ اقدامی كه آن موقع به عنوان حمایت از  معارضان حكومت سوریه، بازتاب گسترده‌ای داشت.

حالا شرایطی كاملاً متفاوت جریان دارد و حكومت سوریه توانسته، حلب را به عنوان كلیدی‌ترین شهر از كنترل تروریستی‌ها خارج كند. ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه دیروز در تهران با محمدجواد ظریف در خصوص آخرین تحولات سوریه و آتش‌بس فراگیر در سوریه رایزنی كرد و علی مملوك رئیس دفتر امنیت ملی و هیئت امنیتی ـ سیاسی همراه وی نیز عصر دیروز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو كرد. مذاكرات تهران-  دمشق بعد از دستیابی روسیه و تركیه به یك آتش‌بس در سوریه انجام می‌شود؛ تحولی كه در صورت پایدار ماندن، زمینه را برای ملاقاتی فراگیرتر در آستانه قزاقستان بین رؤسای جمهور ایران، سوریه و تركیه آماده خواهد كرد. این در حالی است كه فكری ایشیك وزیر دفاع تركیه روز شنبه بدون اشاره به كشور خاصی، هشدار داد تاكنون موردی از نقض (آتش‌بس) كه توافقنامه آتش‌بس در سوریه را تخریب كند، روی نداده است اما می‌دانیم كه برخی كشورها در پس پرده كارهایی می‌كنند كه می‌تواند به فروپاشی این توافقنامه بینجامد. 

جوان

برچسب ها: اسرائیل ، روسیه ، ترکیه ، سوریه ، داعش ، حلب ، حزب‌الله ،